top of page

Mit kell tudni a katolikus egyházi temetési szertartásról?

Szerző képe: Zsolt MandliZsolt Mandli

Frissítve: 2 nappal ezelőtt



Az egyházi temetés sok család számára nemcsak vallási, hanem érzelmi és közösségi jelentőséggel is bír. Természetesen a szertartások menetrendje, időtartama és részletei felekezetenként eltérőek, ezért a temetés pontos lebonyolítását minden esetben egyeztetni kell a búcsúztató egyházi méltósággal.


Az katolikus egyházi temetés megrendelésének lépései


1. Kapcsolatfelvétel az egyházzal

Ha az elhunyt egy adott plébánia közösségének aktív tagja volt, érdemes ott egyeztetni először személyesen vagy telefonon. 

Ha nincs aktív kapcsolatunk, akkor a Télizöld segítséget tud nyújtani ebben a  Budapesti Katolikus Központi Temetőlelkészségen keresztül. Ők a budapesti temetőkben szervezik az elhunyt szerettektől a Katolikus Egyház hite szerinti szertartás keretében történő búcsúztatást. 

Szükséges adatok a temetés bejelentésénél:  a temetés időpontja, elhunyt neve, címe, vallása, foglalkozása, életkora. A temetés formája: urnás vagy koporsós lesz.  Szükséges még az elhunyt születési helye, ideje, elhalálozás helye, ideje és a halál oka.  A temettető neve, címe és a telefonszáma.


2. Temetés időpontjának egyeztetése

 A temetői temetés lehetséges  időpontját a temetés ügyintézés keretében kapják meg a hozzátartozók. Amennyiben konkrét plébánia, vagy pap részvételét szeretnék a búcsúszertartáson, akkor érdemes a telefonszámot előre egyeztetni, hogy a temetés időpontját mihamarabb - akár már ott helyben - rögzíteni lehessen.

Ha a Temetőlelkészségen keresztül történik az egyházi búcsú megszervezése, akkor ők a megkapott adatok alapján kirendelnek búcsúztatót a szertartásra. 


3. A szertartás részleteinek egyeztetése

  • szentmise: lehet közvetlenül temetés előtt (urna esetén) ravatalozással, utána, vagy azon a vasárnapon például, ez megbeszélés kérdése

  • harangozás a lelki üdvösségérta temetés időpontjáig a halottat több alkalommal „kiharangozzák”, vagyis a lelki üdvéért való imára hívják a település lakóit. Ezek a szokások már főleg csak kisebb településeken, falvakban élnek. A lélekharang többnyire a temetőben szólal csak meg, amikor a ravatalozótól elindul a gyászmenet a sírhelyig.

  • helyszín pontosítása: lesz-e ravatalozás, templomi búcsúztatás, illetve sírnál történő szertartás.


A katolikus búcsúszertartás menetéről további információkat találhat a temetőlelkészség honlapján: https://temetolelkeszseg.hu/temetes-menete/

Az egyén életútjának bemutatására akkor van lehetőség, ha azt a család előre egyezteti a szertartás vezetőjével. Általában a család által megírt rövid levél felolvasására van lehetőség, mert a katolikus gyászbeszéd “nem az elhunyt méltatására szolgál, hanem az Egyház vigasztalását tolmácsolja….”


4. Költségek

A szertartásban résztvevők szolgálatát stólaadománnyal köszönik meg a megrendelők. Ennek mértéke változó, azt az adott plébániával kell egyeztetni. 

A temetési szertartás stólaadományának mértéke a Temetőlelkészség esetén 35.000 Ft.


170 megtekintés0 hozzászólás

Friss bejegyzések

Az összes megtekintése

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating

Impresszum:
Honlap üzemeltetője: Télizöld Kegyeleti Szolgáltat Zrt.
Székhely: 1024 Bp. Retek u. 29.,
Cégjegyzékszám: Cg.01-10-049554 vezetve a Fővárosi Törvényszék Cégbírósága nyilvántartásában 
Adószám: 26162931-2-41
Tárhelyszolgáltató: www.wix.com
Adatvédelmi szabályzat.

getimage_edited.jpg
MB_fekvo_2023.png
MB_2023_Innovativ_marka_SEAL.png

a                              tagja vagyunk

bottom of page